Літературне читання. 28,04,2020


Літературне читання.Історичні оповідання. Антін Лотоцький « Ольга Перевізниківна»
1.Згадай..



Антін Лотоцький народився 13 січня 1881 р. у с. Вільховець Львівської області, в сім’ї галицького педагога і письменника Льва Лотоцького.
Літературний талант в Антона проявився рано. Уже під час навчання в Бережанській українській гімназії він разом із братом Володимиром видав гумористичний журнал “Небилиці”.
Неоціненною заслугою А. Лотоцького була його участь у львівському часописі “Світ дитини”. Жоден випуск журналу не обходився без віршів, оповідань, драматичних сценок, які належали перу А. Лотоцького. Як знавець багатьох іноземних мов він ознайомлював українських дітей з кращими зразками світового письменництва. У цьому ж виданні письменник надрукував цикл краєзнавчих оповідань.
1934 р. А. Лотоцький видав 4 томики “Історії України для дітей”. Того ж року побачили світ “Мандрівки Мишки-Гризокнижки по Львову”, оповідання “Три побратими” та ін. Згодом окремими книгами вийшли його історичні оповідання та повісті, географічно-пізнавальні оповіді: “На світанку”, “Козак Гайда”. Легендарне оповідання про початки Києва (1935); “Княжа Галиця” (1936), “Отрок князя Романа”, “Роксоляна. Історичне оповідання з XVI ст.” (обидві – 1937); “Від Ля Плати по Анди. Землеписне оповідання”; “Колосся Божої Матері. Марійські легенди” (обидві – 1938). А ще побачили світ дуже популярні серед дітей вірші “Пригоди Ромка Помка” (1938), цикл оповідань з вітчизняної історії “Було колись на Україні” (кн. 1-5, 1934-38), поема “Золоті ворота” (1937), книга “Сім чудів світу” (1939)… Крім того, у співпраці з М. Угриним-Безгрішним – підручник “Коротка граматика української літературної мови”, який вийшов у Рогатині двома виданнями (1936,1938).
Помер письменник 28 травня 1949 р. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові.


Цікаво знати!



Велика київська Княгиня Ольга оповита славою як у літописах, так і у народних легендах. Це, певно, найвідоміша особа жіночої статі за всю нашу писану та неписану історію. Недарма ж новітня Українська держава на відзначення заслуг жінок у розвитку Української держави, духовному відродженні нації, вихованні дітей установила відзнаку Президента України “Орден княгині Ольги” I, II, III ступенів.
Чим найбільше запам’яталася українцям ця вольова сильна харизматична жінка? Тим, що була мудрою у правлінні? Чи, може, тим, що виховала свого внука як Великого Володимира – Хрестителя Київської Русі?
Очевидно, що княгиню Ольгу слід почитати як мудру в урядуванні. Після смерті свого чоловіка, князя Ігоря (945), Ольга довгі роки сильною рукою правила великою державою від імені свого малолітнього сина Святослава. “Нікому з володарів,- каже історик Наталія Полонська-Василенко,- не присвятив наш літопис стільки уваги, як Ользі, що протягом двох десятиріч виступає в ареолі мудрості й жіночого чару”.
Та найбільше велич княгині Ольги виявилася в тому, що вона прийняла християнську віру і саме цим піднесла авторитет свій і своєї держави в очах Візантії та християнських володарів Західної Європи.
-          Прочитай оповідання в підручнику на с. 141-144.
-          Дякую тобі за роботу, ти молодець .Зроби , будь ласка тести за посиланням.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfg8-EOKWVX2J37jazWfTl95IpSEmc-Yhz7dpMgucDsanVo4w/viewform

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога